Aktualności
Uwaga! PDF Drukuj Email
06.06.12

Informujemy, że w dniu 08.06.2012r. (piątek ) biblioteka bedzie nieczynna!


 
Wywiad z Panią Barbarą Habiak bibliotekarką GBP w Czernicy Filia Nr 2 w Chrząstawie W. PDF Drukuj Email
05.06.12

Uczniowie: Czy lubi Pani swoją pracę?

Barbara Habiak: Bardzo lubię pracę w bibliotece.

U.: Co zdecydowało, że wybrała Pani ten zawód, a nie inny?

B.H.: Pracę w bibliotece rozpoczęłam całkiem przypadkowo. Po maturze pracowałam jakiś czas w banku, ale po kilku miesiącach wiedziałam, że to nie to. Moja siostra przyniosła wiadomość, że biblioteka w Kamieńcu Wrocławskim poszukuje pracownika do działu dziecięcego i bardzo mnie namawiała abym zgłosiła się na rozmowę. Zgłosiłam się i zostałam przyjęta można powiedzieć, że z „dziką kartą”, bo wykształcenie miałam zgoła inne (Technik Spożywczy z maturą). Jednak ówczesna dyrektor gminnej biblioteki postawiła warunek – uzupełnienie wykształcenia zawodowego i tak w 1988 roku rozpoczęłam pracę w bibliotece w Kamieńcu Wr i jednocześnie naukę w Studium Kulturalno – Oświatowym i Bibliotekarskim. Czasy były takie, a nie inne i potrzebowałam jeszcze do szczęścia zaświadczenie z Urzędu Pracy pozwalające mi podjąć pracę w bibliotece, ale to inna historia.

U.: Jak długo pracuje Pani w bibliotece?

B.H.: W sumie 15 lat. Najpierw w bibliotece w Kamieńcu, później w Czernicy i Jeszkowicach i obecnie od 2005 roku w Chrząstawie. Jak widać wszystkie biblioteki na terenie naszej gminy. Między czasie ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim i wiele kursów zawodowych, bo bibliotekarz nie może stać w miejscu.

U.: Czy zmieniłaby Pani coś w swojej pracy?

B.H.: Bardzo wiele. Ale to chyba w warunkach pracy a nie w samym zawodzie. Ciągle mało książek zakupuje się do biblioteki!

U.: Na czym, poza wypożyczaniem książek, polega Pani praca?

B.H.:Oj! Krótko? To zakup-opracowanie, na co składa się wpis do inwentarza, opieczętowanie , skatalogowanie (obecnie jeszcze doszło katalogowanie komputerowe), obłożenie w folię – zachwalenie towaru czytelnikowi :) To także wymyślanie i organizowanie różnego rodzaju imprez i spotkań oraz zajęć dla dzieci.

U.: Kiedy powstała nasza biblioteka?

B.H.:To sprawa trochę zagmatwana. Odsyłam na stronę www.biblioteka-czernica.pl link Chrząstawa Wielka.

U.: Ile woluminów liczy nasza biblioteka?

B.H.: Obecnie 10700 woluminów i 50 audiobooków.

U.: Często przed biblioteką lub w niej są prace plastyczne różnych dzieci. Skąd pomysły na takie zajęcia plastyczne? Czy lubi je Pani? Dlaczego?

B.H.: Bardzo lubię wszelakie zajęcia plastyczne z dziećmi i może wzięło się to stąd, że ja sama uwielbiam wszelkie prace manualne. Od małego moją pasją było robienie „czegoś z niczego”. Tego uczyłam swoje córki i cieszę się, że mogę uczyć również inne dzieci.

U.: Czy dobrym pomysłem było zainstalowanie w bibliotece komputerów, czy pomagają w pracy?

B.H.: Pierwsze komputery trafiły do biblioteki w 2005 r. w ramach Programu „Ikonka” i miały służyć czytelnikom do celów edukacyjnych (dlatego np. nie można grać ). Stworzono tzw. Czytelnię Internetową. Obecnie jeden z komputerów jest do użytku bibliotekarza i służy do wpisywania księgozbioru w System Mak+, który pozwoli na skomputeryzowanie wypożyczeń.

U.: Czy w bibliotece wydarzyło się coś szczególnego, co utkwiło Pani w pamięci?

B.H.: Było kilka sytuacji, które mi utkwiły w pamięci, ale najważniejszą może lepiej by ją nazwać najtragiczniejszą było zalanie biblioteki w 2007r. Wy chyba tego nie pamiętacie byliście w tedy w I klasie. Zwróćcie uwagę jaki zbieg okoliczności, 10 lat po słynnej powodzi z 1997r.

U.: Jakie książki lubi Pani czytać?

B.H.: Czytam wszystko tzn. każdy rodzaj literatury. Wszystko zależy od nastroju w danym momencie. Niekiedy czytam dwie lub trzy książki na raz. Uprzedzając Wasze pytanie... nie wszystkie mi się podobają, ale staram się „rozpoczętą” książkę „skończyć”.

U.: Jakie jest Pani hobby, co lubi Pani robić w wolnym czasie?

B.H.: Och! Moje hobby. To obecnie ogród i warzywnik, ale też robienie ozdób świątecznych szczególnie malowanie pisanek wielkanocnych. Byłoby jeszcze kilka pasji, ale brak czasu nie pozwala mi na robienie innych ulubionych rzeczy. Może na emeryturze... :)

Dziękujemy bardzo !!! Klasa VI :)

Poprawiony ( 05.06.12 )

 
Spotkania w Chrząstawskiej bibliotece PDF Drukuj Email
01.06.12

Tego roczny maj obfitował w wiele spotkań w niezwiązanych bezpośrednio z działalnością czytelniczą.

Najpierw do połowy miesiąca Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców we Wrocławiu Pani Dorota Ziobro pomagała wypełniać wnioski o płatności obszarowe dla rolników naszej gminy. Jej dyżury cieszyły się dużym zainteresowaniem i często kończyły po godzinach pracy biblioteki. Na jesień Pani kierownik zapowiedziała cykl szkoleń dla rolników i ogrodników amatorów. Czekamy z niecierpliwością.

 

W środę 9 maja odbyło się zebranie Koła Gospodyń Wiejskich z Chrząstawy. Panie w tym roku obchodzą 50 lecie swojej działalności i temu tematowi było poświęcone ich spotkanie. Nie zabrakło oczywiście pogaduszek przy herbacie i ani się obejrzałyśmy jak zegar wybił godzinę 20. Panie niczym Kopciuszki czmychnęły do swych domów zapowiadając się na kolejne spotkanie niebawem.

 

Lokalne władze obydwu miejscowości w komplecie tj.: Sołtysi, Rady Sołeckie, Radne Rady Gminny Czernica oraz przedstawiciele organizacji społecznych działających w Chrząstawie spotkały się 10 maja o godzinie18. Po burzliwych i długich dyskusjach ustalono plan wspólnego działania na II półrocze bieżącego roku. Takiego spotkania w bibliotece jeszcze nie było, ale placówka jest otwarta na wszelaką działalność.


 
Ocalić od zapomnienia PDF Drukuj Email
31.05.12

 

W czwartek 31 mają odbyło się spotkanie długoletniej bibliotekarki Pani Apolonii Gocoł z uczniami klasy 6 tutejszej szkoły podstawowej. Pani Apolonia opowiadała o swoim życiu, pracy zawodowej i społecznej. Uczniowie wysłuchali wiele ciekawych, wręcz sensacyjnych opowieści o minionych latach. Czasy II wojny, o których Pani Apolonia opowiadała bardzo obrazowo i ze szczególnym sentymentem wzbudziły największe zainteresowanie słuchaczy. Mam nadzieję, że było to pierwsze ,acz nie ostatnie spotkanie z ludźmi mogącymi swoimi wspomnieniami zainteresować młode pokolenie.

 

alt

alt

Poprawiony ( 31.05.12 )

 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 następna > ostatnia >>

Strona 73 z 73